Copa 71, İngiltere’yi ilk Kadınlar Dünya Kupası’na götüren ‘başına buyruk’ Harry Batt’ın hikayesini anlatıyor (Resim: Yeni Siyah Filmler/renkli sanatçı Marina Amaral)

Mart 1971’in soğuk bir gününde binlerce erkek ve kadın Londra sokaklarında yürüdü.

Pankartlarda ‘Şimdi eşit ücret’ yazıyordu;’ Pankartlarda ‘kadınlar birleşin’ yazıyordu. Bu, ülkede türünün en büyük gösterisiydi oy hakkı savunucularının olduğu günlerden beri.

Bu noktada Britanya, feminizm hareketinin ikinci dalgasına doğru ilerliyordu. Protestocular üreme hakları, eşit ücret ve ırk eşitliği talep etti. Avustralya’da 29 yaşındaki Helen Reddy, feminist marş haline gelecek olan ‘I Am Woman’ şarkısının ilk versiyonunu yayımlamıştı.

İngiltere’de kadınların futbol oynaması yasağı kısa süre önce kaldırılmıştı. 50 yıldır bu durumun ‘kadınlar için pek uygun olmadığı’ düşünülüyordu; kurala karşı gelenler ise ‘müdahale edilmesi’ gereken bir ‘enfeksiyon’ olarak görülüyordu.

‘Maverick’ Harry Batt, 1971’in başlangıcını bir İngiltere Kadınlar takımı kurmakla geçirmişti. Banka memurları, okullu kızlar ve telefon görevlileri artık ‘Kayıp Dişi Aslanlar’ olarak bilinen bir ekipte bir araya getirildi. Kadınlar, görmezden gelinemeyecek kadar çok sayıda, kükremek için Meksika’ya gitti.

Martini ve Meksika

Bedfordshire’daki RAF Henlow’da fizik eğitmeni olarak çalışan Carol Wilson, Metro’ya şunları söylüyor: ‘Kendimizi neyle karşı karşıya bıraktığımızı bilmiyorduk.

Resmi olmayan İngiltere takımının kaptanlığına seçildiğinde henüz 19 yaşındaydı. Teknik direktör Harry Batts amatör oyuncuları araştırmak için İngiltere’yi dolaşmıştı.

1971’de Mexico City’ye inen Carol, uçağın penceresinden dışarıyı görmek için boynunu uzatmıştı. Gençin gördükleri onu suskun bıraktı.

Meksika’daki 1971 Kadınlar Kelime Kupası, ağustos ve eylül aylarında çok sıcak üç haftaya yayıldı (Resim: Yeni Siyah Filmler/Marina Amaral)

Carol, ‘Bütün bu parıltıları asfaltta gördük’ diye anımsıyor. ‘Uzun uçuştan dolayı hala oldukça uykuluyduk. Takım arkadaşım Chris Lockwood “Tanrım, bu uçakta ünlü biri olmalı” dedi. Birikip aşağı yürüdük ve ancak o zaman kameraların bizim için orada olduğunu fark ettik.’

İngiltere’nin son maçında ayağında kırık bir kemikle oynayan Carol, oyunun yayınlanmasından önce Metro ile konuştu. Copa 71. Film, sponsorluğunu içki şirketi Martini & Rossi’nin üstlendiği 1971 Kadınlar Dünya Kupası’nın tüm hikayesini anlatıyor.

FIFA’nın tüm olaya şiddetle karşı çıkmasına rağmen Meksika, Danimarka, İngiltere, Arjantin, Fransa ve İtalya’dan takımlar Meksika’ya gitti.

1969’da Luton’da Chiltern Valley Bayanlar’ı kuran Harry Batts, turnuva teknik olarak onaylanmamış olsa bile İngiltere’nin katılmasında kararlıydı. Birkaç antrenmanın ardından sadece ikisi 20 yaşın üzerinde olan 14 kişilik kadrosu tarih yazmaya hazırdı.

İngiltere mazlumlar

(solda) Danimarkalı Inger Pedersen 1971 Dünya Kupası kupasını kaldırıyor ve (sağda) iki Meksikalı takım oyuncusu (Resim: Martha Coronado/Ritzau Scanpix/TopFoto/©New Black Films/renkli sanatçı Marina Amaral)

(solda) Danimarkalı Inger Pedersen 1971 Dünya Kupası kupasını kaldırıyor ve (sağda) iki Meksikalı oyuncu (Resim: Martha Coronado/Ritzau Scanpix/TopFoto/Yeni Siyah Filmler/Marina Amaral)

Takımın Arjantin’e karşı ilk maçı 21 Ağustos 1971’de oynandı. Mexico City’deki Azteca Stadyumu’nda. FA’nın uyarılarını aşmak için resmi olarak ‘İngiltere’ yerine ‘İngiliz Bağımsızlar Bayanlar futbol takımı’ olarak rekabet etmeleri gerekiyordu.

O sırada 16 yaşında olan Trudy McCaffrey, 95.000 kişilik kalabalığın gürültüsü gibi dünyanın ayaklarının altında hareket ettiğini hissedebiliyordu.

Çevresindeki kale direklerine pembe ve beyaz çemberler boyanmıştı ve turnuvanın karikatür maskotu Xochitl, stadyumun her yerindeki programlara, çıkartmalara ve tişörtlere yapıştırılmıştı.

Trudy, Metro’ya “Kalabalığın gürültüsü vücutlarımızda yankılanıyordu” dedi. ‘Her şeyden çok davulların sesiydi, sanki onların içimde attığını duyabiliyordum.

‘İngiltere’de, bir gün önce ineklerin bulunduğu çamurlu sahalarda bir adam ve köpeğinin önünde oynamaya alışkınız.’

Zorunlu Kredi: Fotoğraf: Nigel Owen/Action Plus/Shutterstock (14017525ac) İngiltere'den Georgia Stanway, penaltı noktasından attığı golün ardından orta daireye koşup 29. dakikada skoru 1-0 yaptı;  Brisbane Stadyumu, Brisbane, Queensland, Avustralya: FIFA Kadınlar Dünya Kupası D Grubu Futbol, ​​İngiltere - Haiti.  İngiltere Kadınlar - Haiti Kadınlar, FIFA Kadınlar Dünya Kupası, D Grubu, Futbol, ​​Brisbane Stadyumu, Brisbane, Avustralya - 22 Temmuz 2023

1971 İngiltere takımı günümüzün Dişi Aslanlarının yolunu açtı (Resim: Nigel Owen/Action Plus/Shutterstock)

Takım sonuçta daha yaşlı ve tecrübeli bir takım olan Arjantin’e 4-1 yenildi. Sonuç olarak grup aşamasından çıkmak istiyorlarsa bir sonraki maçlarında Meksika’yı üçten fazla farkla yenmeleri gerekecek.

Ancak ev sahibi ülke, yoğun sıcakta oynamakta zorlanan Harry Batt’ın takımına karşı dört gol attığından galibiyet beklenmiyordu.

Trudy, kaybı hatırlarken iç çekiyor: ‘Üzgündük çünkü daha ileri gitmek istiyorduk. ‘Kazanmak istedik. Şahsen ülkeyi yüz üstü bıraktığımızı hissettim.’

Ekip otellerine geri döndüğünde, tezahürat yapan bir grup Meksikalıyı görünce şaşırdılar. Bir tanesinde “Oyunu kaybetmiş olabilirsin ama Meksika halkının kalbini kazandın” yazan bir pankart vardı.

Büyük bir patlama ve bir yasakla dünyaya dönüş

İngiltere’li oyuncular Meksika maceralarından kırık kemikler ve çeşitli morluklarla döndüler (Resim: Yeni Siyah Filmler/renk sanatçısı Marina Amaral)

Londra’ya döndüğümüzde kalabalık yoktu, hayran yoktu, fotoğrafçı yoktu. FA, futbol oynamaktan geçici olarak men edilen 1971 kadrosuna öfkeliydi.

Bu arada, Harry Batt’a yetkililere karşı gelmeye cesaret etmesi nedeniyle ömür boyu men cezası verildi. Ceza, 1985’teki ölümüne kadar onu ‘kırık bir adam’ olarak bıraktı.

Bedfordshire’daki Biggleswade’den Jan Emms, ‘Yürek parçalayıcıydı’ diye anımsıyor. Ülkesi adına oynamanın ‘altın fırsatını’ yakalamak için Trusting Savings Bank’taki işinden ayrılmıştı. İngiltere’nin Fransa ile oynadığı son play-off maçında iki gol attı.

Dünya Kupası sırasında 19 yaşında olan Jan, Metro’ya şunları söyledi: ‘O yasağı aldığında Harry tamamen yıkıldı.

“Bazen FA’ya karşı çıkıp onlara “Bunu yapmaya ne hakkınız var?” diye sorsaydık ne olurdu diye düşünüyorum. Ama biz aslında sadece çocuktuk. Henüz 19 yaşındaydım. Dünya Kupası’ndan önce en uzak olduğum yer Southend’ti, pasaportum bile yoktu.’

İtalya'nın Meksika ile oynadığı maçta izin verilmeyen bir golün kavgaya yol açması üzerine oyuncular birbirinden ayrılmak zorunda kaldı (Resim: New Black Films/Hemeroteca OEM)

İtalyan ve Meksikalı oyuncular, izin verilmeyen bir golün saha ortasında kavgaya yol açması üzerine birbirlerinden ayrılmak zorunda kaldılar (Resim: Yeni Siyah Filmler/OEM Gazete Kütüphanesi)

Carol, Meksika macerasını takip eden aylarda yaşanan belirli bir anıdan utanıyor. Favori takımıyla bir akşam yemeğine davet edildikten sonra ‘coşkulu’ olmuştu: Newcastle United.

Carol, ‘Ben paramparça oldum’ diye anımsıyor.

‘Oturduk ve [Newcastle United players] Ron Guthrie babamın solundaydı ve Bobby Moncur da sağımdaydı. Benden sahneye çıkmam istendi ve karşı taraf “futbol oynamadın mı?” diye sordu.

‘Evet, Azteca stadyumu muhteşemdi’ diye başlamıştım. Ama sonra compere araya girdi. “Kadınlar arasında bir tür kavga olduğunu duydum, hepsi bir köşede hep birlikte kavga mı ediyorlardı?” Kalabalık bana gülerken yaklaşık on dakika boyunca bu konuyu anlatmaya devam etti. Aşağılanmış bir halde sahneden indim.

Eve giden otobüste babam bana döndü ve şöyle dedi: “Carol, bu bugün olmayabilir, yarın da olmayabilir, ama bu sözlerime dikkat et, kadın futbolu bir gün büyük olacak.”

‘Haklıydı ama ne yazık ki bu olay gerçekleştiğinde hayatta değildi.’

Kayıp Dişi Aslanlar bir kez daha kükrüyor

2023'te Ulusal Futbol Müzesi'ndeki oyunculara, kadın futbolunun öncüleri olmanın anısına ileri dönüştürülmüş şapkalar ve el yapımı ısmarlama Gönye futbolu verildi

Oyuncular ve (ortada) Harry Batt’ın oğlu Keith, 2023’te Ulusal Futbol Müzesi’nde, kadın futbolunun çığır açan öncüleri olmanın anısına ileri dönüştürülmüş şapkalar aldılar (Resim: Gönye)

2019’da 1971 ekibi The One Show’da yeniden bir araya geldi ve ‘Kayıp Dişi Aslanlar’ adını verdiler. O zamandan bu yana geçen yıllarda İngiltere’de kadın futbolunun hızlı yükselişine tanık oldular.

Trudy şunu ekliyor: ‘Dişi aslanların ve aynı seviyede oynayan diğer takımların şu anda nerede olduğunu görmek harika. Harry bunu görseydi çok gurur duyardı.

‘Fakat eğer insanlar bu kadar dar görüşlü ve alaycı olmasaydı, onlarca yıl önce burada olabilirdik.’

FIFA’nın, erkekler açılış yarışmasından 61 yıl sonra ve Meksika’daki ‘gayri resmi’ Dünya Kupası’ndan yirmi yıl sonra, 1991 yılında resmi bir Kadınlar Dünya Kupası’na ev sahipliği yapması mümkün değildi.

Jan, gençliğinde hayalini kurduğu spor kariyerine hiçbir zaman ulaşamasa da, Olimpiyat madalyası kazanan badminton oyuncusu Gail Emms MBE olan kızı bunu başardı.

Futbol taraftarları, İngiltere'nin Almanya'yı 2-1 yenerek Kadınlar Euro 2022 futbol turnuvasını kazanmasından bir gün sonra, 1 Ağustos 2022'de Londra'nın merkezindeki Trafalgar Meydanı'nda düzenlenen zafer partisi sırasında tezahürat yaptı.  - İngiltere'nin akşamdan kalma dişi aslanları, kadın takımının 1966'dan bu yana ülkenin ilk büyük futbol kupasını kazanmasının ardından Londra'nın merkezinde binlerce taraftarın önünde bir zafer partisi düzenliyor. (Fotoğraf: HOLLIE ADAMS / AFP) (Fotoğraf: HOLLIE ADAMS/AFP, Getty Images aracılığıyla) )

Kalabalık, Dişi Aslan’ın 2022’deki Euro zaferinin ardından Trafalgar Meydanı’nda bir zafer partisi için toplandı (Fotoğraf: Hollie Adams/AFP/Getty Images)

Bugün Jan, bu manzarayı görünce ‘kıskanç’ olmaktan ziyade ‘heyecanlandığını’ söylüyor. Dişi Aslanların başarısı. Onları oynarken görmek, onu her zaman ergenlik çağındaki ‘neşeli’ zamanına, boğucu Meksika sıcağında İngiltere adına oynamak için Azteca Stadyumu’na çıktığında kalbinin hızla atmasına geri götürecek.

Jan ekliyor: ‘1971 Dünya Kupası hayatımın en güzel dönemiydi’. ‘Biz öncüydük, öncüydük. Bunu bizden kimse alamaz.

‘O dönemde bir fotoğrafçı bir şekilde Fransa’ya karşı en sevdiğim golü fotoğraflamıştı. Kare kare beni bir oyuncunun etrafından dolaştırdı, diğerinin yanından geçirdi, kaleciyi içeri çekti, şut attı, gol attı. Fotoğraf eski defterimde. Sık sık ona bakıyorum ve “Azteca stadyumu” diye düşünüyorum. 19 yaşında. Dünya Kupası’nda gol atmak. Evet, o bendim.

Copa 71 gösteriyi yeniden ziyaret ediyor

Trudy, Carol, Jan ve takım arkadaşlarının hikayeleri, tenis efsaneleri Venus Williams, Serena Williams ve ABD futbol yıldızı Alex Morgan’ın baş yapımcılığını üstlendiği Copa 71’de gün ışığına çıkıyor.

Yumrukların, protestoların ve pembe kale direklerinin yer aldığı turnuvada Meksika’dan Silvia Zaragoza, İtalya’dan Elena Schiavo, Fransa’dan Nicole Mangas ve Danimarka’dan Birte Kjems gibi isimler de kendi ülkelerinin deneyimlerini paylaşıyor.

Finalde 110.000 kişi turnikelerden geçerek Danimarka’nın Meksika’yı 3-0 yenmesini izledi. Bugüne kadar hiçbir kadın maçında bu seyirci rekoru kırılamadı.

Spor tarihçisi Jean Williams, yazarı Kadın Futbolunun Tarihi, Daha sonra BBC’ye şunu söyleyecekti: ‘Meksika ’71 başarılıydı çünkü organizatörler bunun ticari veya sportif bir başarısızlık olacağını varsaymıyordu.

‘Kadınların yer aldığı bir futbol turnuvası olarak satıldı ve tanıtıldı.’

Copa 71‘ 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sinemalarda açılıyor.


1971 İngiliz Bağımsızlar Bayanlar futbol takımı kadrosu:

Teknik Direktör: Harry Batt

Oyuncular: Christine Lockwood, Valerie Cheshire, Trudy McCaffery, Louise Cross, Jean Breckon, Carol Wilson (kaptan), Lillian Harris, Jill Stockley, Jan Emms, Leah Caleb, Marlene Collins ve Paula Raynor, Gillian Sayell ve Yvonne Farr.

Maskot: Keith Batt

DAHA FAZLA: 77 saniyelik bir uçak kazasında 177 İngiliz nasıl öldürüldü?

DAHA FAZLA: Kriyojenik ve hap patlatma: Ölümü kandırmaya çalışan orta yaşlı adamlarla tanışın

DAHA FAZLA: İzlanda patronu, Aldi’nin şimdiye kadarki en ucuz bebek mamasını piyasaya sürmesinden ‘memnun’ olduFonte